درباره لیبل هولوگرام

واژه هولوگرام به معنای تمام‌نگار یا بعد‌نگار برچسبی است با قابلیت افزودن آیتم‌های امنیتی و فوق‌امنیتی، هولوگرام یک ساختار تقریبا مسطح است که از پستی و بلندی‌هایی در حد میکرون و یا کوچک‌تر تشکیل شده است. که بر اثر نوردهی مناسب طی فرآیندی پیچیده و بسیار دقیق اپتیکی به‌صورت یک تصویر سه بعدی ایجاد می‌گردد و در واقع نور منعکس‌شده از آن تداعی‌کننده شی واقعی است.

هولوگرام چیست؟

هولوگرام یک تصویر سه بعدی است که حاصل پدیده تداخل امواج تکفام لیزر است. نور دستگاه لیزر به دو پرتوتکفام تجزیه می‌شود. یکی از پرتوها باانعکاس از روی یک آینه از روی جسم به صفحه عکاسی می‌تابد. پرتو دیگر به وسیله آینه دیگری بدون برخورد به جسم به صفحه عکاسی فرستاده می‌شود. صفحه عکاسی درست درجایی قرار داده می‌شود که دو پرتو تلاقی می‌کنند تا تصویر هولوگرام به وجود آید. هولوگرام یک ساختار فیزیکی است که اجزای نور را به یک تصویر می‌پراکند. اصطلاح “هولوگرام” را می‌توان به هر دو مورد “ماده رمز گذاری شده” و “تصویر نهایی” اطلاق نمود. یک تصویر هولوگرافیک را می‌توان از طریق پرینت هولوگرافیک روشن یا از طریق تاباندن لیزر از میان هولوگرام نمایان ساخت و تصویر را بر روی یک صفحه اجرا نمود.

معنای اصلی واژه

این واژه از دو بخش Holo به معنای همه یا تمام یک شی وGram به مفهوم نگاشتن یا نمایاندن بصری یک شی تشکیل شده است. عموما هولوگرام را به‌عنوان یک برچسب نقره‌ای با ظاهری رنگین کمانی می‌شناسند که در مقابل تابش نور تغییرات نوری رنگارنی در آن ایجاد می‌گردد و تمام نگار را صرفاً نوعی عکس سه بعدی می‌دانند . درعکاسی و تمام نگاری از فیلم‌ها و پلیت‌های عکاسی استفاده می‌کنند ولی این امر تقریباً کل وجه اشتراکی است که این دو دارند . مهم‌ترین فرق بین آنها نحوه ایجاد تصویر است. ماهیت تصویر اپتیکی که توسط لنز دوربین عکاسی تشکیل می‌گردد را می‌توان به‌راحتی با استفاده از یک مدل ساده هندسی برای رفتار نور به طور نسبتاً دقیقی توصیف کرد. در حالی که در مورد تصویر تمام‌نگاری این کار عملی نمی‌باشد و وجود آن به پراش و تداخل که پدیده هایی موجی هستند، بستگی دارد .

نحوه ساخت هولوگرام در هوران‌گرافیک

به شی مورد نظر برخورد کرده و دیگری صفحه فیلمی که هولوگرام بر روی آن تشکیل می شود را روشن می‌نماید. وقتی پرتو شیء پس از بازتاب از روی شیء با پرتو مرجع بر روی صفحه فیلم برخورد می نماید، یک الگوی تداخلی شبیه برخورد امواج حوضچه رخ میدهد. این الگوی تداخلی میکروسکوپی از مناطق روشن و تاریک تشکیل شده است که وقتی مجدداً به طور مناسبی نوردهی شوند، تصویری سه بعدی از شیء را در موقعیت اصلی آن “بازسازی” خواهد نمود. بدین ترتیب یک هولوگرام برجسته با انتقال الگوی تداخل بر روی یک فیلم، به وجود می‌آید. نور همانند امواج در یک حوضچه حرکت می‌کند. اگر دو سنگ‌ریزه را در یک استخر بیندازید، امواج حاصل با یکدیگر به شرح زیر برخورد می‌نمایند: وقتی یک بیشینه (بالاترین نقطه موج) به یک بیشینه دیگر برسد، بیشینه بلندتری (تداخل سازنده) تشکیل می‌شود. زمانی که یک کمینه (پایین‌ترین نقطه موج) به کمینه دیگر برخورد نماید، کمینه عمیق‌تری (تداخل مخرب) به‌وجود می‌آید و زمانی که یک بیشینه با یک کمینه برخورد کند، یک‌دیگر را از بین برده و یک فضای مسطح ایجاد می‌شود. این اثر یک الگوی تداخلی ایجاد می کند . امروزه پیشرفت تکنولوژی باعث شده سیستم‌های کامپیوتری مدرن با استفاده از نرم‌افزار و سخت افزار و ابزار میکرولیتوگرافیک هولوگرام‌هایی با دقت، ظرافت و پیچیدگی بسیار بالا ایجاد نمایند. که همین امر کپی‌برداری از آن را غیرممکن ساخته است.

دسته بندی هولوگرام ها بر اساس طرح

  • طرح عمومی
  • طرح اختصاصی

طرح عمومی و پیش آماده

این نوع، دارای نوشته‌های از پیش آماده می‌باشند که در برخی موارد با طرح‌ها و گیلوش‌های منحصر به فرد، نیز تلفیق شده‌اند. این نوشته‌ها عموما GENUINE ، ORIGINAL، OK و … غیره هستند که با توجه به کاربرد مشتری، انتخاب و تولید می‌شوند. از آنجایی که این نوع دارای طراحی آماده وپیش فرض هستند و ابعاد عرضه آن‌ها مشخص می‌باشد، بدیهی است که زمان و هزینه تولید، کاملا متفاوت و ارزان‌تر از طرح‌های اختصاصی می‌باشد.می‌توان روی این برچسب‌ها، پس از تولید، اطلاعاتی از قبیل شماره سریال یا لوگو چاپ کرد که البته این اطلاعات خاصیت امنیتی و ماهیت هولوگرامی ندارد. در هولوگرام‌های عمومی، به‌هیچ‌وجه توانمندی امنیتی همانند طرح‌های اختصاصی وجود ندارد و به نوعی جنبه میان‌بر و سرعت بخشی و یا در مواردی پلمپ فیزیکی بدون توجه به امکان تولید مشابه را دارند. با این حال نیاز بخشی از بازار مصرف را تامین می‌کند. مخصوصا اگر با زیر لایه‌های تخریب شونده سفارش داده شود، می‌تواند تنها نیاز به امنیت فیزیکال و اطمینان از پلمپ را برآورده کند.

طرح اختصاصی و سفارشی

این نوع طبق نیاز مشتری طراحی و تولید می‌شود و به طور خاص متعلق به سفارش‌دهنده می‌باشد. در این حالت می‌توان هولوگرام را برچسب اطمینان نامید چرا که ویژگی‌های امنیتی همچون گیلوش و میکروتکست (ریزمتن) را در برگرفته و سناریوی امنیتی مد نظر را پیاده‌سازی و اجرا می‌نماید. هولوگرام‌های طرح اختصاصی در سطوح مختلف (تجاری، امنیتی و فوق امنیتی) ارائه می‌شود که با توجه به کاربرد سفارش‌دهنده، طراحی و تولید می‌شود و حتی قابلیت رهگیری و کنترل اصالت پیدا می‌کند. این نوع هولوگرام‌ها همانند سایرهولوگرام‌ها، می‌تواند روی فویل‌های رنگی و زیر لایه‌های متفاوت تولید و عرضه شوند.

انواع هولوگرام

۱- هولوگرام دوبعدی (۲D)

هولوگرام‌های دوبعدی  از تصاویر دو بعدی ساخته می‌شوند و رنگ‌های رنگین‌کمان را تحت یک محدوده وسیع از شرایط نوردهی نمایش می‌دهند و دارای یک لایه تصویر هولوگرام  و بدون عمق می ‎باشند.

۲- هولوگرام سه بعدی ( ۳D )

این نوع هولوگرام‌ها از مدل‌های سه بعدی (با همان اندازه) به‌وجود می‌آیند و ترکیبی از عمق و رنگ را نمایش می‌دهند.

۳- هولوگرام ترکیب دو بعدی و سه بعدی ( ۲D و ۳D )

این هولوگرام‌ها هم از مدل‌های سه بعدی و هم از تصویر گرافیکی ساخته می‌شوند و نتیجه یک تصویر برجسته درخشان با المان‌های مسطح قابل دیدن با هر نورپردازی می‌باشد.

۴- هولوگرام ترکیب دوبعدی / هولوگرام ترکیب سه بعدی ( ۲D / 3D )

این نوع از هولوگرام‌ها نیز از یک تصویر ساخته می‌شوند ولی زمینه و پیش زمینه آن به‌صورت لایه‌های دو بعدی جداگانه دیده می‌شوند. بنابراین به خوبی رنگ‌های رنگین‌کمان، عمق و حرکت را به نمایش می‌گذارند و به راحتی در زیر نور معمولی قابل دیدن می‌باشند .

۵- هولوگرام با طرح‌های هولوگرافیکی پیچیده ( چند تایی )

این نوع هولوگرام ها از چند لایه تصویر تشکیل شده‌اند که طوری روی هم می‌خوابند که تشکیل یک شکل ۳ بعدی را می‌دهند. امکان گردش و تغییر در این روش بسیار زیاد است و از طریق نگاه کردن از زاویه‌های مختلف می‌توان تصاویر ۲ بعدی و ۳ بعدی را مشاهده کرد. با این روش می‌توان طرح‌ها و عکس‌های ۲ بعدی را تبدیل به سه بعدی کرد، به این صورت که طرح در عمق‌های مختلف تصویر به‌صورت معلق باقی می‌ماند. (بالا و پایین آن لایه قرار می‌گیرد)

۷- هولوگرام رنگ واقعی   (TRUE COLOR )

در این نوع هولوگرام تصویر حاصل دارای تطابق رنگی کامل و واقعی با موضوع اولیه می‌باشد به رنگ طبیعی خود دیده می‌شوند. با ایجاد فاصله‌ای بین زمینه و تصویر جلو، می‌تواند عمق را در آن مشاهده نمود و عکس به طور طبیعی و زنده منعکس می‌شود که به هیچ عنوان قابل کپی‌برداری نمی‌باشد .