درباره فولدر:

فولدر یا پوشه اداری همان پوشه ی کاغذی است که در آن اوراق اداری قرار می گیرد، این پوشه اداری میتواند با انتخاب طرح و چاپ مناسب تبدیل به یک وسیله ی تبلیغاتی شود. طراحی و چاپ فولدر در سازمان‌ها دارای اهمیت فراوان می باشد به این دلیل که می توان از آن به عنوان یک ابزار تبلیغاتی بسیار مفید استفاده نمود. 

موارد استفاده فولدر

-در سیستم ادارات و دبیرخانه‌ها از مواردی که کاربرد فراوان دارد فولدرها می باشند؛ با استفاده از فولدر میتوان دسته ای از اوراق و اسناد را بطور منظم و مرتب شده در کنار یکدیگر قرار داده و نگهداری نمود. -با چاپ فولدر ابزار تبلیغاتی قدرتمندی در اختیار مشتریان قرار می گیرد زیرا می توانید کاتالوگ، لیست قیمت، اسناد، مدارک لازم را درون فولدر قرار داده و به دست مشتری دهید. -از فولدرها برای معرفی شرکت در نمایشگاه ها، سمینارها، کنفرانس ها و … نیز استفاده کرد.

انواع فولدر

فولدرها بر اساس درخواست مشتری و نوع کاربردشان طراحی می گردند. افراد بسیاری می توانند مخاطبین این ابزار تبلیغاتی باشند؛ از شرکت های بزرگ گرفته تا دانش آموزان و دانشجویان از فولدر تبلیغاتی استفاده می کنند. فولدرها از طریق چاپ افست چاپ می شوند. طراحی فولدرها بر اساس نوع درخواست مشتریان و نوع کاربردی که دارند انجام می شود. رایج ترین نوع فولدر، فولدرهای مقوایی هستند که دارای رنگ های متنوع می باشند. این نوع فولدر علاوه بر داشتن جنبه محافظتی  بسته بندی برای اسناد و مدارک به عنوان یک ابزار تبلیغاتی و اطلاع رسانی نیز کاربرد دارد. بیشترین مصرف کاغذ در چاپ فولدر کاغذهای گلاسه با گرماژ 250* 300 گرم است  که بصورت تعداد بالا چاپ می شوند. اگر فولدر دارای سایز کوچک باشد؛ می توان دو عدد فولدر را در کنار یکدیگر قرار داد که پس از چاپ برش داده می شوند، و برای صحافی، تیغ و سلفون آماده می شوند.

نکات مهم در طراحی فولدر

* فولدر یکی از عناصر اوراق اداری و از مجموعه ست اداری نیز محسوب می شود بنابراین باید نمادهای شرکت را معرفی نماید؛ * اندازه فولدر نسبت به اوراقی که داخل آن قرار می گیرد تعیین می شود. * بیشترین ابعاد فولدر برای نگهداری اسناد A4, A5, A3  می باشد. * فولدرها تنها با ماشین چاپ افست چاپ می شوند. * بعد از چاپ فولدر برای تکمیل کار و زیبایی و مقاومت بیشتر، روی آنها سلفون مات یا براق و یا uv موضعی قرار می گیرد. -طرح قالب فولدر نیز با دستگاه لترپرس انجام می شود. * دورکندن فولدرها توسط دست انجام می شود و با دستگاه لترپرس مطابق طرح خط تا انجام می پذیرد. * در فولدرهایی که دارای قفل هستند لبه اضافه فولدر داخل خط تیغ صفحه مقابل میرود و نیازی به چسب کشی ندارد. اما در فولدرهای چسبی یک لبه کار چسب می خورد تا ساخت فولدر تکمیل گردد. * از نکات مهم دیگر اینست که اندازه فولدر باید بگونه ای باشد که مدارک و یا بروشور داخل فولدر از آن بیرون نزند بطور مثال برای قطع A4 از هر طرف حداقل باید 5 میلی متر بزرگتر باشد.

نمونه‌های فولدر: