انواع چاپ دیجیتال

در این مطلب از مطالب هوران گرافیک می خواهیم شما را با مبحث چاپ دیجیتال و انواع چاپ دیجیتال آشنا کرده و از بین این روش ها بهترین روش چاپ دیجیتال را به شما معرفی کنیم.

چاپ دیجیتال یکی از روش های چاپ است که بر اساس عکس های دیجیتالی ای می باشد که می خواهیم آن ها را مستقیما از ابزارهای دیجیتال بر روی اشیا مختلف چاپ کنیم. این روش چاپ یک روش کاملا حرفه ای است که در دنیای دیجیتال امروز بیش از سایر روش های چاپ مورد استفاده قرار گرفته است. البته این روش چاپ برای چاپ با تعداد کم مورد استفاده قرار می گیرد و هزینه آن نسبتا بالاست ولی از لحاظ کیفیت حرف اول را در بین روش های دیگر چاپ می زند. همچنین با این روش می توان بر روی تمامی اشیا مانند تیشرت، لیوان، بشقاب و هر چیز دیگری طرح مورد نظر را چاپ کرد.

 

 

انواع چاپ دیجیتال و کاربردهای آنها

 

  • چاپ جوهر افشان

امروزه این نوع چاپ یکی از پرکاربرد ترین انواع چاپ دیجیتال در ایران است. در این نوع چاپ منبع رنگ دستگاه چاپگر یک کارتیج است. روش کار این کارتیج به این صورت است که ابتدا بر روی صفحه ای که می خواهد روی آن چاپ کند شروع به حرکت می کند و سپس جوهر از منافذ کوچک آن بر روی شی یا صفحه مورد نظر برای چاپ می ریزد و چاپ انجام می شود. کمی دقیق تر به آن می پردازیم:

مرحله اول: ابتدا درایور چاپگر مورد نظر دیتای لازم را از طریق یک اپلیکیشن دریافت می کند. سپس درایور آمادگی پرینتر را برای چاپ می سنجد و در صورت وجود این آمادگی دیتا از درایور به پرینتر منتقل می شود.

مرحله دوم: در این مرحله چاپگر مورد نظر قسمتی از دیتای دریافتی را ذخیره می کند(این نکته حائز اهمیت است که میزان ذخیره دیتا بستگی به میزان حافظه دستگاه دارد و هرچه این حافظه بیشتر باشد میزان ذخیره اطلاعات بیشتر است).

مرحله سوم: در این مرحله کنترلر، شی مورد نظر را به سمت مکان چاپ هدایت می کند.

مرحله چهارم: در نهایت موتور دستگاه، هد را در طول شی مورد نظر حرکت داده و دستگاه هد جوهر را روی شی می ریزد.

چاپ جوهر افشان در انواع چاپ دیجیتال

 

  • چاپ الکتروفتوگرافی

این نوع چاپ از انواع چاپ دیجیتال یک روش خشک برای چاپ است بدین معنی که در آن از مایع شیمیایی استفاده ای نمی شود. این نوع چاپ به دو روش دیجیتال مرکبی و تونری (پودری) انجام می شود.

در روش تونری تصویر روی شی مورد نظر بوسیله پودر های رنگی ایجاد می شود. بدین صورت که سطح غلتک دستگاه تحت تاثیر یک بار الکتریسیته ۶۰۰ ولتی قرار گرفته و با ذوب شدن پودر رنگ ها روی شی (کاغذ) چاپ صورت می گیرد. سرعت چاپ در این روش قابل توجه است. همچنین یکی از انواع چاپ دیجیتال است که بیشتر کاربرد صنعتی دارد. در این روش همانطور که گفته شد ابتدا بار الکتریسته روی سطح غلتک پخش شده و سپس شی مورد نظر که ثابت است تحت تاثیر یک منبع نوردهی قرار می گیرد. در مرحله بعد پودر های رنگی برای انتقال روی شی آماده می شوند و پس از آماده شدن، این انتقال انجام می گیرد. در نهایت تحت یک فشار مناسب تونرها با انتقال بر روی شی، تصویر مورد نظر را روی آن ثبت می کنند.

اما در روش دیجیتال مرکبی به جای پودرهای رنگی از مرکب های رنگی استفاده می شود. در این روش سرعت و همچنین تعداد چاپ بسیار بالاست ولی به دلیل پر هزینه بودن دستگاه های چاپ آن، از این روش کمتر استفاده می شود و دلیل دیگر اسنکه از آن استفاده کمتری می شود این است که دستگاه های این نوع چاپ ابعاد بیش از A3 را نمی توانند چاپ کنند.

 

الکتروفتوگرافی در انواع جاپ دیجیتال

 

  • چاپ حرارتی

در این نوع چاپ از انواع چاپ دیجیتال جوهر بطور مستقیم بکار نمی رود و در حقیقت هد دستگاه چاپگر با استفاده از حرارت طرح مورد نظر را بر روی کاغذ می اندازد. در این روش کاغذ باید از یک نوع خاص و حساس به حرارت باشد و دارای تراکم زیادی باشد. این روش چاپ یکی از بهترین روش ها برای چاپ بر روی اشیا مانند سرامیک، تیشرت، لیوان و … می باشد و دستگاه مرتبط با آن که از کیفیت بالایی در چاپ برخوردار است با نام سابلیمیشن در بازار موجود است.

چاپ حرارتی از انواع چاپ دیجیتال

  • چاپ لیزری

در این نوع چاپ از انواع چاپ دیجیتال، یک دستگاه لیزر با ایجاد حرارت نقطه ای و تمرکز بر روی یک نقطه، باعث تغییر رنگ در آن نقطه می شود. به نظر می رسد که این دستگاه اگر بخواهد روی هرنقطه تمرکز کند و رنگ آن را تغییر دهد مدت زمان اتمام کار در این روش بسیار طولانی خواهد شد اما نکته اینجاست که این تغییر رنگ در زمان بسیار کوتاهی انجام می گیرد و سرعت در این روش بسیار بسیار بالاست. این روش این قابلیت را به ما می دهد تا با استفاده از لیزر به میزان دلخواه عمق حکاکی لیزری روی شی مورد نظر را تعیین کنیم. یعنی می توانیم طرح مورد نظر را با ایجاد خوردگی روی شی حک کنیم.  البته این روش به دلیل هزینه بالا بیشتر در صنایع و تولیدی ها مورد استفاده است.

 

چاپ لیزری از انواع چاپ دیجیتال

 

  • چاپ تصعید رنگ ( آخرین نوع از انواع چاپ دیجیتال )

در این نوع از انواع چاپ دیجیتال نیز از گرما برای انتقال رنگ بر روی شی مورد نظر استفاده می شود. در این روش از مجموعه رنگی CMYO استفاده می شود که اندکی با CMYK متفاوت است. اما چرا اسم این روش تصعید رنگ است؟ همانطور که می دانید تصعید هنگامی رخ می دهد که ماده از حالت جامد به گاز تبدیل شود. بنابراین در این روش نیز رنگ ها به میزانی حرارت داده می شوند که به حالت گاز درآیند و پس از آن بر روی شی مورد نظر پخش می شوند. در این روش سرعت همانند روش لیزری بسیار بالاست. کیفیت تصویر در این روش حرف اول را می زند و یکی دیگر از خوبی های این روش این است که امکان چاپ بر روی انواع کاغذ را دارد. دستگاه چاپگر در این روش هزینه زیادی ندارد، اما هزینه چاپ تصویر با این روش بالاست.

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:

اینستاگرام: http://instagram.com/hooran.graphic

تلگرام: https://t.me/hoorangraphic

 

 

مطالب دیگر:

ساخت بج سینه و مراحل تولید آن در هوران گرافیک

ساک دستی پارچه ای چیست چه کاربردهایی دارد؟

ساک دستی کاغذی و تولید آن در هوران گرافیک

خرید بج سینه و سفارش آن در هوران گرافیک

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *